Darování krve

26. července 2016 v 16:54 | Veronika Vé |  Život píše
Článek je zde dne 30. 5. 2016 a je zkopírován z mého předchozího blogu.
Minulý týden v pátek jsem absolvovala svůj první odběr krve, tudíž jsem se stala dárcem. Musím říci, že ani den volna, který máte, když arujete krev, nedostihne ten dobrý pocit z toho, že darujete krev a někomu tím pomůžete. Zvláště pro mě je to ciltivá záležitost, protože přítel má stejnou krevní skupinu jako já. Vím, že je opravdu malá šance, že kdyby někdy potřeboval krev, tak že dostane zrovna tu moji, ale i tak.
Možná to někteří z vás znají, ale i přesto bych ráda popsala průběh celého toho procesu.
Byla jsem na odběru krve ve Fakultní nemocnici v Olomouci, kam jezdí darovat krev a plazmu i můj přítel. Když vstoupíte do budovy, vyplníte dotazník (ptají se Vás na různé nemoci a otázky týkající se Vašeho zdraví). Pak přistoupíte k "recepci" a zaregistrujete se. Po té dostanete číslo (já měla 32) a usadíte se před takovou menší místnost, kde se odebírají krevní vzorky. Sestřičky jsou tu opravdu šikovné a milé, takže téměř necítíte, když vám vzorek odeberou. Následně si jdete sednout do další "čekárny", kde čekáte, než na vás příjde řada. Až se na takové té obrazovce objeví vaše číslo, vejdete do příslušné kabinky, kde je pan doktor nebo paní doktorka. Změří vám tlak, poslechne srdíčko, zeptá se ještě na pár detailů, ale především vám oznámí, jestli jste vhodným dárcem nebo ne. Já měla prý krásný krevní obraz, ale prý by neuškodilo, kdyby ty hodnoty byly trochu větší, že prý je to při darování lepší. No pak vám dotyčný lékař dá takovou kartičku, kde buď zaškrtnete, jestli si přejete, aby se vaše krev použila nebo ne. Hodně lidí totiž na odběr chodí proto, aby zdarma zjistili, zda nemají HIV, infekci apod. Takže pokud tito lidé vědí, že prodělali nějakou infekci a chtějí se jen ujistit, jestli už jsou v pořádku, zaškrtnou políčko se zamračeným smajlíkem - tudíž krev se vyhodí. (Tak mi to alespoň vysvětlil doktor.)
Po té, co vhodíte kartičkou se zaškrtnutým smajlíkem do schránky, si jdete umýt mýdlem a dezinfekcí ruku, ze které vám bude krev odebrána. Následně se usadíte v další "čekárně", mezitím vám sestřička dá takovou průhlednou složku, ve které je všechno vybavení, co potřebujete k odběru. Potom jen čekáte, než se na další obrazovce objeví vaše číslo a jdete dovnitř.
Já jsem narazila na velice milou a příjemnou sestřičku. Všechno mi postupně vysvětlovala, hlavně se mnou pořád mluvila. Nejdříve jsem si tedy lehla na lůžko a ruku položila na opěradlo. Zatínala jsem pěst, aby žilka lépe "vykoukla", protože podle sestřičky mám sice krásné žíly, ale hluboko. Na to vzala sestřička jehlu a zapíchla ji do žíly. Bolest to byla obyčejná, asi jako když vám berou krev u doktora. Pak mi dala do ruky balónek, se kterým jsem pomalu zatínala pěst pořád a pořád dokola. Vůbec nic mě při odběru nebolelo, jen mi bylo trošičku divně. Odebírá se kolem 470 ml krve. Krev mi odtekla asi za 7-8 minut, což je celkem fajn, hlavně musí člověk hodně pít,aby krev lépe tekla! Délka odběru totiž nesmí přesáhnou 10 minut (max. 10,5 min)....nebo nějak tak ;)
Po odběru jsem ještě chvíli ležela na lůžku a pak za doprovodu sestry a přítele jsem pádila na snídani, kterou vám tam naservírují. Před samotným jídlem jsem musela ještě vypít asi 2 sklenky naředěného džusu. První sklenku mi donesli ještě na lůžko, protože se mi trochu motala hlava. Pak na jídelně vás sleduje sestřička, která připravuje jídlo (myslím, že je to sestra). Musela jsem sedět u stolu hned u ní, kdyby se mi náhodou udělalo zle. To proto, že jsem prvodárce. Při druhém odběru už asi taková péče nebude :P
K snídani vám dají párky s chlebem, naředěný džus a kafe. K tomu si můžete vybrat Pito nebo čokoládu. Dostanete také vitamíny.
No a nakonec jdete do takové místnůstky, kde vám dají potvrzení do práce/školy, že jste byli na darování. Já jsem k tomu dostala ještě další vitamíny, které hradí moje pojišťovna, poukaz do Šantovky a myslím slevu na Laser Game nebo něco takového. A nakonec jsem dostala ještě takové úsměvné tričko. Jo a ještě vám oznámí, že průkaz dárce krve vám příjde do 3 týdnů poštou, který si pak i s občankou a vyplněným dotazníkem (až na místě), donesete k dalšímu odběru.
Za mě sosobně musím říci, že se ke mně při celém prosecu odběru krve chovali všichni strašně moc mile a ohleduplně.
Jo a na co jsem zapomněla, všude, kam jdete (na recepci, na odebrání vzorku, do kabinky a na samotný odběr), musíte nahlásit pro kontrolu vaše celé jméno s příjmením a celé datum narození.
A co bych ještě chtěla dodat, že určitě půjdu darovat zase.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama