Propiska Pilot

26. července 2016 v 16:40 | Veronika Vé |  Život píše
Článek je zde dne 14. 1. 2016 a je zkopírován z mého předchozího blogu.

Myslím, že to byla reklama v televizi, která mě donutila zamyslet se nad propiskou Pilot, kterou teď píše většina školáků.
Já si tuto propisku koupila kdysi. Ano, bylo super, že jsem nežádoucí překlepy mohla smazat, aniž bych použila zmizík a následně speciální propisku, po kterých jsem nezahladila stopy a šlo poznat, že jsem se spletla. Jenomže, když se nad tím pořádně zamyslím, mělo to svůj účel. Myslím to, že jste sami viděli, že jste udělali chybu. Protože v životě je to stejné. Uděláte chybu, kterou sice napravíte, ale prostě víte, že jste ji udělali, protože chyba má vždy nějaké následky. Ale pokud už od mala dítě používá propisku, po které jeho chyby nejsou znát, může se to pak přenést i do jeho života. Udělá chybu, napraví ji a pak bude mít pocit, že se ho ta chyba už netýká a zapomene na ni. Prostě se z ní ani nepoučí.
Možná to vezmu trochu lehčeji a né tak filozoficky. Dítě v hodině češtiny napíše slovo "vidle" s tvrdým y. Následně s propiskou Pilot si to na upozornění paní učitelky opraví. Trvdé y přepíše na měkké i. Když se pak dívá na to, co napsalo, už si třeba ani neuvědomí, kde udělalo nějakou pravopisnou chybu. Ale za dřívějších časů, kdy se běžně používalo pero, dítě chybu smazalo zmizíkem a přepsalo propiskou, chyba už byla znatelná a dítě si pak mohlo tuto chybu více uvědomit a zapamatovat, protože byla viditelná. Pak už si třeba při každém napsání slova "vidle" vzpomněl, že tam má být i měkké. Ze své chyby se tedy dítě poučí a zapamatuje si ji.
Ano, je pravda, že rodiče o tomto nepřemýšlí, když dítěti tuto celkem drahou propisku kupují a můj názor může působit dost přehnaně, ale když se člověk nad tím trochu hlouběji zamyslí, uvědomí si, že v životě chyby také neschováme a nevymažeme. Vždy pocítíme, že jsme je udělali.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama